Supa od piletine, krompira i špinata



Sastojci:Veza

2 kašičice maslinovog ulja
1 polovica crvenog luka, sitno isjeckana
3 glavice bijelog luka, zgnječene
1 l (4 šoljice) pileće osnove
2 komada 7cm duge limunove kore, bijela srž uklonjena
1 prstohvat šafrana
4 (oko 600g) krompira, oguljena, grubo isjeckana
2 manja (oko 400g) fileta pilećih prsa, višak masnoće uklonjen, prepolovljena po dužini, tanko izrezana poprečno
1 vezica špinata, krajevi odrezani, oprana, grubo isjeckana

Ugrijte ulje u velikoj tavi za umake na osrednjoj vatri. Dodajte luk i kuhajte, miješajući, 5 minuta ili dok ne omekša. Dodajte bijeli luk i kuhajte, miješajući, 1 minutu ili dok ne osjetite aromu.

Dodajte pileću osnovu, limun i šafran i dovedite do ključanja. Smanjite na nisku temperaturu. Dodajte krompir i kuhajte, poklopljeno, 30 minuta ili dok omekša.

Dodajte piletinu i špinat za juhu i kuhajte, miješajući, 2 minute. Okusite i začinite biberom.

Poslužite u zdjelama za supu uz hljeb po želji.

Jela bosanske kuhinje su slična jelima turske, grčke i drugih mediteranskih kuhinja. Međutim, zbog godina Austro-Ugarske uprave, u njoj se osjete uticaji centralne Europe.

Bosanska kuhinja koristi mnogo začina, obično u malim količinama. Većina jela su lagana, kuhana s malo vode. Sosovi su gotovo u potpunosti prirodni. Tipični sastojci jela bosanske kuhinje su paradajz, krompir, luk, bijeli luk, paprika, krastavci, mrkva, kupus, gljive, špinat, tikvice i grah. Od začina najčešće se koristi mljevena paprika, biber, peršin, lovorov list i celer. Kao dodatak jelima u bosanskoj kuhinji često se koriste mlijeko, kajmak i pavlaka. Slatkim jelima se dodaju cimet i klinčić. Jela od mesa su od piletine, govedine ili janjetine.

Regija Hercegovine je pogodana za uzgajanje vinove loze i proizvodnju vina, dok se u Bosni rakija dobija od šljiva i jabuka. Kava se pije iz fildžana, uz obavezan rahatlokum.