Ćufte u sosu






Sastojci:
200-250 gr mljevenog mesa
1 glavica luka
so, biber, vegeta
1 kašika paradajz pirea
malo ulja ,brašno
150 gr svježih šampinjona
2 kašike slatke vrhnje
malo mozzarella sira(50-100gr)

Priprema:
Izmješati meso, luk, začine, malo ulja i pire od paradajza. Oblikovati manje kuglice i dobro ih uvaljati u brašno. Pržiti ih na srednjoj temperaturi u već zagrijanom ulju, tako da dobiju blago rumenu boju.
Zatim dodati ca. 1-2 dl vode (koliko želimo da imamo sosa). Ostaviti da kuha na niskoj temperaturi 10 min. Ako bi bilo pregusto dodati još malo vode i vidjeti dali je dovoljno začinjeno( po potrebi jos dodati soli i vegete). Zatim dodati šampinjone koje smo oprali i očistili. Ako su sitne stavljati ih cjele, a ako su velike prepoloviti ih.
Dodati vrhnju i dobro izmješati. Kuhati jos 5 minuta, a zatim dodati mozzarellu i sklonuti sa pleha da se malo ohladi.
Promješati i servirati uz makarone, pire krompir ili rižu.


Prijatno !!!


Jela bosanske kuhinje su slična jelima turske, grčke i drugih mediteranskih kuhinja. Međutim, zbog godina Austro-Ugarske uprave, u njoj se osjete uticaji centralne Europe.

Bosanska kuhinja koristi mnogo začina, obično u malim količinama. Većina jela su lagana, kuhana s malo vode. Sosovi su gotovo u potpunosti prirodni. Tipični sastojci jela bosanske kuhinje su paradajz, krompir, luk, bijeli luk, paprika, krastavci, mrkva, kupus, gljive, špinat, tikvice i grah. Od začina najčešće se koristi mljevena paprika, biber, peršin, lovorov list i celer. Kao dodatak jelima u bosanskoj kuhinji često se koriste mlijeko, kajmak i pavlaka. Slatkim jelima se dodaju cimet i klinčić. Jela od mesa su od piletine, govedine ili janjetine.

Regija Hercegovine je pogodana za uzgajanje vinove loze i proizvodnju vina, dok se u Bosni rakija dobija od šljiva i jabuka. Kava se pije iz fildžana, uz obavezan rahatlokum.